Aug31

Taas Toila! >>>PILDID!

Kui Tago suve hakul andis teada, et augusti viimasel nädalavahetusel on võimalik taas Toilas sukelduma minna, ei kahelnud ma hetkegi. Selle peab ette võtma. Kevadine retk vrakk Metallisti peale andis teadmise, et selle vraki juures on veel palju, mida on mõtet üle vaadata. Lootus, et tuleb ilus ilm, õigustas end. Juba kella 9 paiku hommikul kohale jõudes veendusin, et lainet pole, särab päike ja kõigele lisaks on veel soe ka. Kõik registreerunud olid õigeaegselt kohal, ainult paati pidime ootama.  Pärast pisukest viivitust saadi paat vette ja 30 minutit hiljem olime kohal. Loomulikult ei saanud me kohapeal päris ilma viperusteta. Laine kandis paadi meie riietumise ajal vrakilt mine ja Gilmar, kes oli läinud vette varustust selga panema, pidi paarisaja meetri võrra köie otsas paadi järel lohisema. Mina koos Gilmari, Olegi ja Jaanusega olime esimesed, Jaak Markoga ka sealsamas ja Märt ja Marin nende kannul. Poi raskus oli kukkunud otse dekile, kajutite vahetusse lähedusse. Meie suureks üllatuseks oli vee temperatuur ka sügaval 17 plusskraadi ja nähatavus selline 4 meetrit. Võiks öelda, et ma olin nagu laps kommipoes;ei suutnud kohe otsustada, kuhupoole tormama hakata, et võimalikult palju näh. Pimedust muidugi oli omajagu ja kahjuks ei jätkunud ka kaasasolevatest lampidest valgustamaks filmimise jaoks piisavalt.

Vaatamata meie käsutuses olnud lühikesele ajale jõudsime ära näha terve laeva. J asee oli nägemist väärt! Kajutites veel mööbel sees, illuminaator lahti värske mereõhu sisse laskmiseks jne. Kui ma selle sukeldumiseni olen alati olnud seda meelt, et rikastatud õhuga pole meil siin midagi teha, siis nüüd olen küll teisel arvamusel; kui mul oleks sel sukeldumisel olnud Nitrox, oleks ma ikka märgatavalt kauem saanud all olla. Vesi ju soe ja õhku ka piisavalt, ainult aeg sai otsa…Sellisel vrakil sukeldudes saad aru, kuivõrd palju huvitavat on meie vrakkidel meile rääkida. Ja need lood tuleks kirja panna, et ka järeltulevad põlved saaksid osa ajaloo nendest lehekülgedest.

Tagasi sadamasse jõudnud, selgus, et Toila päevade raames seal suurem programm ette näha. Kohale tulid soomlaste päästelaev, meie piirivalve kaater ja helikopter, kes ka merel demonstreerisid oma päästeoskusi. Nii et igati tegus päev kukkus taas välja.

Postitas Terje

Comments are closed.